معمارانه(2)

 

نکته ای از استاد حجت :

«دانشجوی معماری اول باید بفهمد که معماری یعنی چه؟ معماری ظرف زندگی انسان است. اولین چیزی که باید بفهمیم این است که زندگی انسان ایرانی متشکل از چه اجزایی است. یک انسان ایرانی چگونه زندگی می‌کند و برای زندگی‌اش به چه نوع ظرفی احتیاج دارد. هر کس لباسی را می‌پوشد که متناسب با اندام و شخصیتش است. معماری هم لباس دوم انسان است یعنی این که معماری هم باید انسان را از بلایای طبیعی مصون نگه دارد و هم متناسب با شخصیت و اقتصادش باشد.»

«دانشجوی معماری باید متوجه باشد که دغدغه‌ خاطر او و مسئولیت بسیار خطیرش، دادن شکل زندگی به مردم است؛ چه در مقیاس خانه و مدرسه و چه در مقیاس شهر. در هر دو مقیاس، چه در شهرسازی و چه در معماری، معمار مسئول است. یعنی شکل زندگی شما را از بدو تولد تا زمان مرگ، در خواب و بیداری، در تمام لحظات، معمار تعیین می‌کند. پس دانشجوی معماری از روز اول دانشکده، باید بفهمد که با چه کسانی طرف است. این آدمی که می‌خواهد برایش زندگی درست کند، چه کسی است. و در این محیط قرار است چه طور زندگی‌ای اتفاق بیفتد. اما می‌بینید که خیلی‌ها اول فکر می‌کنند در این فضا چه شکلی از ساختمان را دوست دارند طراحی کنند

----------------------------

پی نوشت : ایضا مشاهده بفرمائید معمارانه (1)

محض اطلاع نوشت : آیا می دانید! مطلب فوق، به هدفی جز مطالعه شخص خودم! و تزئین صفحات وبلاگ! نگاشته شده است! (دیدگاه استاد : شک دارم بدونین!!)

تکرار نوشت : فارغ از اینکه با آقای دکتر و نحوه معماری ایشان موافق یا مخالفید، جملات فوق را بخوانید. بی شک، ایدئولوژی ایشان، سرمشق بی نظیری برای دانشجویان معماری ایران بوده و خواهد بود.

/ 0 نظر / 20 بازدید